Mama zijn,  Sterk in het moederschap

DAGSCHEMA VOOR BABY: 0-6 MAANDEN

Zodra je baby geboren is gaat het minstens een keer plaats vinden. Wat precies? Nou, een bezoekje aan het wereldwijde web met daarin een of andere hulpvraag over slapen, voeden en/of dagschema’s van of voor je baby. Want hoeveel moet een baby nou slapen op een dag? En op welke momenten voed je je baby? Heeft er iemand misschien een handleiding voor die baby van mij?

Waar je dan al snel op stuit is het delen van dagschema’s. Voor elke maand heeft iemand wel op een of andere fora een topic geopend waarin zij het dagschema van haar baby deelt en zich afvraagt of ze het goed doet. Ik maak me natuurlijk schuldig aan het feit dat ik dit soort topics afzoek om een idee te krijgen wat “normaal” is. Maar heb je nou echt iets aan zo’n dagschema? Ik deel mijn ervaring en Zoë’s dagschema’s.

Iedere moeder gaat door die onzekere fase heen en om eerlijk te zijn helpen al die fora niet echt bepaald. Het is vooral verslavend. Je leest meestal ook wel reacties waarin men zegt: Kijk en/of luister naar je baby, die geeft zelf wel aan wat die wilt en/of nodig heeft. Maar wat als dat juist het probleem is en je gewoon totaal geen idee hebt wat je baby nodig heeft of wilt. Of dat wat je baby lijkt te willen voor jou totaal niet te doen is.

OP ZOEK NAAR EEN DAGSCHEMA VOOR JE BABY

Natuurlijk komt je baby op de eerste plaats, maar van jezelf wegcijferen en tot in den treuren je baby in slaap blijven wiegen werd ik alles behalve gelukkig. Een ongelukkige moeder, daar kan een baby toch niet gelukkig van worden? Dus ja, ik ben op zoek gegaan (niet op het internet) naar een dagschema dat voor mij en Zoë werkte en om de zoveel weken passen we dat schema weer aan naar de behoeften van iedere nieuwe periode. Ik heb naar mijn idee een gulden middenweg gevonden. Wel een schema volgen, maar altijd naar je baby blijven kijken.

Voordat ik mijn schema’s deel wil ik wel kwijt dat Zoë uit zichzelf al na één maand door sliep en geen nachtvoeding eiste. Na ruim twee maanden hebben wij besloten dat Zoë al haar slaapjes in haar eigen bed moest doen en introduceerden wij ook het concept van bedtijd. We waren namelijk op een punt gekomen dat ze van 16:00 tot 22:00 uur nauwelijks meer sliep en ook de andere slaapjes steeds moeizamer verliepen. Dat was slopend. Door meer structuur te gaan geven aan haar dagen, creëerden we veel meer rust en slaapt Zoë sindsdien als een roosje. Alleen bij het 4 maanden sprongetje heeft ze wat onrustige dagen/weken gehad, maar de nachten zijn ons tot nu toe best wel gespaard gebleven.

In onderstaande schema’s benoem ik de slaaptijden, hoeveelheid voedingen en wakkertijden die we hanteerden op het moment dat Zoë 1, 2 en etc. maanden oud was.

DAGSCHEMA VOOR 1 MAAND OUDE BABY

6x flesvoeding 90 – 120 cc water + 3-4 schepjes zuigelingenvoeding

  • 06:00 uur: 1e fles
  • slapen in eigen bed/bij mama en papa
  • 09:30 uur: 2e fles
  • slapen in eigen bed
  • 13:00 uur: 3e fles
  • slapen in eigen bed/beneden bij mama
  • 16:00 uur: 4e fles
  • slapen in babynestje of op schoot/buik
  • 19:30 uur: 5e fles
  • hazenslaapje of niet slapen – achteraf gezien oververmoeid!
  • 22:30 uur: 6e fles
  • slapen van 23:00 – 06:00 uur

Zoë’s slaapjes hadden geen ritme en met wakkertijden hielden we ons ook nog niet bezig. Het verschilde van dag tot dag, maar hierboven geeft wel een gemiddelde aan.

DAGSCHEMA VOOR 2 MAANDEN OUDE BABY

4x flesvoeding 150-160 cc water + 5 schepjes zuigelingenvoeding en 1x flesvoeding 130 cc met 4 schepjes zuigelingenvoeding

  • 07:00 uur: 1e fles
  • slapen in eigen bed/bij mama
  • 11:00 uur: 2e fles
  • slapen in eigen bed of babynestje
  • 15:00 uur: 3e fles
  • slapen in babynestje of op schoot/buik
  • 19:00 uur: 4e fles
  • hazenslaapje of niet slapen en veel huilen
  • 21:30 uur: 5e (kleinere) fles
  • slapen van 22:00 – 07:00 uur

We hadden gelezen over het concept van wakkertijden, maar slapen overdag ging eigenlijk steeds slechter. Halverwege de 3e maand zijn we Zoë meer structuur gaan geven en haar “leren” slapen in eigen bed. Dat heeft ons drieën zo veel rust en tevredenheid gebracht. Ik ging me ook strak houden aan wakkertijden overdag. Dit zul je zien in onderstaand schema.

DAGSCHEMA VOOR 3 MAANDEN OUDE BABY

4x flesvoeding 180 cc water + 6 schepjes zuigelingenvoeding en 1x flesvoeding 90 cc met 3 schepjes zuigelingenvoeding

  • 08:00 uur: 1e fles
  • 09:00 uur:  terug naar bed en slapen tot 11:00 uur
  • 11:30 uur: 2e fles
  • 12:30 uur: terug naar bed en slapen tot 14:00 – 15:00 uur
  • 15:15 uur: 3e fles
  • 16:30 uur: terug naar bed, meestal maar 50 minuten slapen.
  • 18:30 uur: 4e fles
  • 19:30 uur: wassen/douchen en pyjama aan. Het is bedtijd.
  • 20:00 uur: Zoë gaat heerlijk slapen. Wordt meestal om 21:00 even wakker, maar ze valt zelf weer terug in slaap.
  • 21:30 uur: Tijd voor het zakelijke kleine flesje. Geen geluid en lichten blijven ook uit. Zoë wordt meestal niet echt wakker en drinkt slapend de fles op.
  • slapen van 22:00 – 07:30

We houden een wakkertijd van +/-  60 minuten aan, behalve voor bedtijd. Dan is ze langer wakker, slapen wilt ze nooit langer dan 50 minuten in de namiddag. Als ze om wat voor reden dan ook hazenslaapjes deed, dan haalde ik haar als ze huilde voor 15-30 minuten uit bed en probeerden we het slapen daarna opnieuw. Dit hielp meestal wel.

DAGSCHEMA VOOR 4 MAANDEN OUDE BABY

2x flesvoeding 210 cc water + 7 schepjes zuigelingenvoeding, 2x flesvoeding 180 cc water + 6 schepjes en 1x flesvoeding 90 cc met 3 schepjes zuigelingenvoeding

  • 08:00 uur: fles 210 cc
  • 09:00 uur:  terug naar bed en slapen tot 11:30 uur
  • 12:00 uur: fles 180 cc
  • 13:00 uur: terug naar bed en slapen tot 15:00 uur
  • 15:30 uur: fles 180 cc
  • 17:00 uur: terug naar bed 45-50 minuten slapen
  • 18:30 uur: fles 210 cc
  • 19:30 uur: wassen/douchen en pyjama aan. Het is bedtijd.
  • 20:00 uur: Zoë gaat heerlijk slapen
  • 21:30 uur: Tijd voor het zakelijke kleine flesje. Geen geluid en lichten blijven ook uit. Zoë wordt meestal niet echt wakker en drinkt slapend de fles op.
  • slapen van 22:00 – 07:30

Wakkertijd van 60 – 90 minuten en vanaf 4 maanden begonnen we met oefenen van groentehapjes zo’n 20-40 gram. Meestal overdag en op een gegeven moment om 18:00 uur ’s avonds.

DAGSCHEMA VOOR 5 MAANDEN OUDE BABY

4x flesvoeding 210 cc water + 7 schepjes zuigelingenvoeding én bijvoeding van groente en fruit

  • 08:00 uur: fles 210 cc
  • 09:00 uur: terug naar bed en slapen tot +/- 11:00 uur
  • 11:00 uur: fruithapje 20-40 gram
  • 12:30 uur: fles 210 cc
  • 13:00 uur: terug naar bed en slapen tot 15:30 uur
  • 16:30 uur: fles 210 cc
  • 17:15 uur: terug naar bed 45-50 minuten slapen
  • 18:00 uur: groentehapje 60 gram
  • 19:15 uur: wassen/douchen en pyjama aan.
  • 19:30 uur: fles 210 cc
  • 20:00 uur: Zoë gaat heerlijk slapen
  • slapen van 20:00 – 07:30

Wakkertijd werd in de 5e maand steeds langer, omdat Zoë minder ging/wilde slapen. Je kon merken dat haar ritme begon te veranderen.

DAGSCHEMA VOOR 6 MAANDEN OUDE BABY

3x flesvoeding 180 cc water + 6 schepjes opvolgmelk, 1x flesvoeding 210 cc water + 7 schepjes opvolgmelk én bijvoeding van groente en fruit

  • 08:00 uur: fles 180 cc
  • 09:00 uur: terug naar bed en slapen tot +/- 11:00 uur
  • 11:30 uur: fruit/groentehapje 60 gram
  • 12:30 uur: fles 180 cc
  • 13:00 uur: terug naar bed en slapen tot +/- 15:30 uur
  • 16:00 uur: fruithapje 20-40 gram
  • 16:30 uur: fles 180 cc
  • 17:15 uur: terug naar bed 45-50 minuten slapen
  • 18:00 uur: groentehapje 80 gram (soms vis, couscous, gemalen amandelen, etc erbij)
  • 19:15 uur: wassen/douchen en pyjama aan
  • 19:30 uur: fles 210 cc
  • 20:00 uur: Zoë gaat heerlijk slapen
  • slapen van 20:00 – 07:30

Bij 6 maanden zijn we overgestapt op opvolgmelk. Dit schema is natuurlijk nog niet lang in gebruik, maar zo doen we het nu.

En dit zijn Zoë’s schema’s op het moment dat ze 1, 2, 3, 4, 5 en 6 maanden oud was. Het is vooral zoeken geweest – en is het nu nog op sommige dagen – naar een werkend schema nu de vaste voeding is geïntroduceerd. Zodra Zoë namelijk een hapje heeft gehad, heeft ze de neiging alleen maar meer te willen en dus heel erg graag het flesje te willen hebben. Daarom geef ik sinds een paar dagen ook een paar slokjes water bij de hapjes uit een gewone drinkbeker.

Daarnaast kijken we natuurlijk zoveel mogelijk wat voor Zoë het prettigst werkt en is zo’n schema niet heilig en passen we deze ook steeds kleine beetjes aan. Wij doen uiteindelijk ook gewoon maar wat, maar ik weet dat dit soort artikelen vaak fijn zijn om te lezen als je in hetzelfde schuitje zit. Misschien heb je er iets aan.

Liefs Lian

Deze blog verscheen als in 2017 op de website van Lian. Lian van Rens is helaas niet meer actief als blogger. Al haar waardevolle verhalen over het moederschap verschijnen daarom op MOMSPIRATION.nl

One Comment

Geef een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.